12 sierpnia, 2022

Weston

Kobieta i jej świat

Strój sportowy

Jaki wybrać strój do ćwiczeń na siłowni?

Wybór stroju na siłownię poza względem estetycznym ma przede wszystkim odgrywać rolę funkcjonalności. Odpowiednio dobrany strój treningowy poprawi komfort naszego treningu, zapewni nam wygodę a także profesjonalny wizerunek. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i czym wyróżnia się dobre ubranie sportowe.

Jakość materiał stroju do ćwiczeń to podstawa

Pierwsza zasadniczą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to materiał, z jakiego została wykonana odzież i jej skład. Informacja ta zawsze powinna znajdować się na metce ubrania lub podana w opisie strony internetowej.
Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że należy unikać stosowania materiałów naturalnych (np. bawełny), a celować w materiały syntetyczne. Odzież sportowa wykonywana jest przede wszystkim z materiałów syntetycznych. Można je spotkać głównie pod następującymi nazwami:

  • Poliester
  • Nylon
  • Poliamid

Materiały syntetyczne z racji swojej budowy posiadają bardzo korzystne cechy dla odzieży sportowej czy turystycznej. Najważniejszą z nich jest higroskopijność. Syntetyki w przeciwieństwie do włókien naturalnych nie wchłaniają wody, bardzo szybko schną i transportują wilgoć na zewnątrz. Z tego samego powodu, odzież wykonana z materiałów syntetycznych nazywana jest odzieżą termoaktywną.

Poprzez sprawne odparowywanie potu i pozostawianie naszej skóry suchej. Odzież termoaktywna doskonale utrzymuje temperaturę naszego ciała niezależnie od panujących warunków, zapobiegając zarówno przegraniu jak i wychłodzeniu. Z tego samego powodu odzież termoaktywna jest stosowana na szeroką skalę m.in. przez wojsko.

Sportowa odzież uszyta z syntetycznych materiałów, będzie sprawnie odprowadzać wilgoć zapewniając komfort nawet podczas najbardziej intensywnego wysiłku. Dodatkowo materiały syntetyczne nie gniotą się i nie wymagają prasowania.
Ich jedyną wadą jest szybkie przyjmowanie nieprzyjemnych zapachów. Współcześni producenci starają się termu zaradzić poprzez pokrywanie odzieży warstwą jonów srebra. Srebro posiada właściwości biobójcze i hamuje rozwój wszelkich bakterii odpowiedzialnych na powstawanie przykrego zapachu.

Szczegóły nie bez znaczenia

Wybierając odzież sportową należy zwrócić uwagę na szczegóły. O wysokiej jakości świadczy zastosowanie tzw. płaskich szwów. Płaskie szwy poprzez swoje ułożenie zapewniają możliwie najlepszy komfort i zapobiegają otarciom. Jest to szczególnie kluczowe przy wyborze bielizny. Miejsca intymne są najbardziej narażone na otarcia i odparzenia.
Kolejnym czynnikiem jest dodatek elastycznych włókien. Odzież sportowa, aby mogła właściwie spełniać swoje zadania powinna być ściśle dopasowana do naszego ciała i tworzyć niemal drugą skórę. Z tego powodu, strój do ćwiczeń powinien być odpowiednio elastyczny. Cechę tę uzyskuje się poprzez dodawanie domieszek specjalnie rozciągliwych włókien. Możemy je spotkać pod następującymi nazwami:

  • Spandex
  • Elastan
  • Lycra

Dzięki domieszkom rozciągliwych włókien, nasza odzież będzie zawsze idealnie dopasowana podkreślając kształty naszej sylwetki.

Jakie wybrać buty na siłownię?

Wybór butów będzie dyktowany przede wszystkim rodzajem naszej aktywności. Inne buty będą preferowane dla biegacza, a inne dla osoby dźwigającej ciężary. Niezależnie od tego, każde buty powinna cechować dobrze przyczepna podeszwa i wykonanie z możliwie jak najbardziej oddychających materiałów.
Decydując się na wybór butów przeznaczonych typowo do treningu siłowego, powinniśmy wybrać takie o możliwie płaskiej i sztywnej podeszwie. Ma to kluczowe znaczenie, szczególnie podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami, gdzie kluczowa jest stabilizacja naszej kostki i pięty. Buty ze zbyt wysokim podbiciem i luźnej konstrukcji będą stwarzały ryzyko urazu i kontuzji.

Kiedy naszą aktywnością jest bieganie lub wszelki sport wymagający wysokiej pracy nóg i szybkiego przemieszczania się, powinniśmy postawić na buty z podbitą i amortyzowaną podeszwą. Wstrząsy przenoszone podczas dynamicznych ruchów mogą niekorzystnie wpływać na nasze stawy, ścięgna oraz więzadła sprzyjając złapaniu kontuzji.