12 sierpnia, 2022

Weston

Kobieta i jej świat

Ślub humanistyczny

Ślub Humanistyczy – Ślub Twoich marzeń

Śluby towarzysza ludzkości od zarania dziejów. Od zawsze łączymy się w pary. Przez wieki, tradycje i obrzędy zamieniały się. W zależności czy uczestniczysz w uroczystości w Europie, czy na innym kontynencie możesz spotkać się z innymi zwyczajami. Łączy je jedno, przysięga małżeńska. Ślub humanistyczny to idealne rozwiązanie dla par, które chcą porzucić tradycyjne podejście do zaślubin i przysiąc przed sobą miłość na własnych zasadach.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to świecka uroczystość. Organizowana na podstawie scenariusza dopasowanego do potrzeb i fantazji Pary Młodej.
Sama nazwa wzięła się z angielskiego „human”, czyli człowiek. Ideą jest przysięganie sobie nawzajem, a nie przed Bogiem czy urzędnikiem. Ważnym aspektem jest również propagowanie wartości, takich jak równość, wolność i tolerancja.
Takie uroczystości są szczególnie popularne wśród osób homoseksualnych, niewierzących, rozwiedzionych czy o rożnych narodowościach.

Moc prawna ślubu humanistycznego.

W świetle prawa polskiego ślub humanistyczny jest jedynie symboliczny. Oznacza to, że nie posiada on mocy wiążącej. W Polsce, aby małżeństwo się uprawomocniło należy wziąć ślub cywilny lub konkordatowy.
Co ciekawe w Szkocji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji oraz Norwegii ślub humanistyczny jest uznawany prawnie.

Kto może zawrzeć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny może zawrzeć każdy, o ile nie jest to niegodne z prawem cywilnym, a dokładniej Kodeksem Rodzinnym.
Osoba biorąca ślub musi mieć ukończone 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach, kobieta za zgodą opiekunów i sądu opiekuńczego może zawrzeć małżeństwo po ukończeniu 16. roku życia.
Żaden z przyszłych małżonków nie może być ubezwłasnowolniony lub dotkniętą chorobą psychiczną. Jeżeli osoba chora nie zagraża małżeństwu lub zdrowiu ewentualnych dzieci, sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa.
Ślub nie może zostać udzielony krewnym w linii prostej, rodzeństwu ani powinowatym w linii prostej. Dotyczy to również rodziców i dzieci adoptowanych.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Przebieg ślubu humanistycznego zależy wyłącznie od wyobraźni i pragnień Pary Młodej. Przede wszystkim chodzi o emocje i uczucia. Mogą być to wydarzenia zarówno poważne i wzruszające jak i wesołe, pełne humoru. Organizowane dla rodziny i bliskich lub tylko dla dwójki zakochanych.
Najczęstszymi punktami wspólnymi jest przywitanie gości, złożenie przysiąg, napisanych samodzielnie oraz wymiana obrączek.
Podczas uroczystości nie jest wymagana obecność świadków, ale oczywiście jeśli przyszłe małżeństwo wyrazi chęć możne wyznaczyć druhny i drużbów.
Ślub humanistyczny można zawrzeć w dowolnym miejscu i porze. Na plaży o zachodzie słońca, w lesie o poranku, w kopalni w ochronnym kasku, na zamkowym dziedzińcu pośród wirujących płatków śniegu, na fermie strusi, czy na swojej działce wśród kwitnących drzew jarzębiny. Jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia (no i może budżet :)).

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Mistrzem Ceremonii może zostać każdy. Członek rodziny, przyjaciel, Twój ulubiony aktor lub muzyk. Jeżeli oczywiście się na to zgodzi. 🙂
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów mocno propaguje idee ślubów humanistycznych w Polsce. Świadczą również usługi prowadzenia uroczystości zaślubin.